تفاوت SEO و SEM

مفاهیم SEO و SEM دو راهکار متفاوت برای حضور بیشتر در دید استفاده کنندگان از موتور های جستجو هستند که هر یک مربوط به حوزه خاصی از راهکارها می شوند. در این نوشتار درصدد بیان تعریف و تبیین اجمالی تفاوت های این دو راهکار هستیم.
بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو(SEO) در واقع زیر مجموعه ای بازاریابی موتورهای جستجو(SEM) است. و البته بازاریابی موتورهای جستجو خود نیز زیرمجموعه بازاریابی اینترنتی و نهایتا همگی تحت عنوان بازاریابی قرار می گیرند.تفاوت SEO و SEMهدف نهایی تمامی این موارد افزایش ترافیک سایت است که صد البته غیر از SEO و SEM راه های بسیار دیگری برای تامین این هدف وجود دارد.

تفاوت SEO و SEM

اما SEM چیست؟آمار سرچ ارگانیک organic

بازاریابی موتورهای جستجو به معنی دریافت هرچه بیشتر ترافیک از موتورهای جستجو است. این همان ترافیکی است که شما در google analytics تحت عنوان organic search‌ مشاهده می کنید.

حال این ترافیک جذب شده می تواند رایگان(SEO) یا در ازاء پرداخت هزینه(PSA:Paid Search Advertising) باشد.

در بازاریابی در ازاء پرداخت در واقع شما به جای اینکه تلاش کنید که جایگاه بالاتری در نتایج جستجوی موتورهای جستجو داشته باشید، در ازاء پرداخت هزینه، جایگاه های بالاتر نتایج جستجو را خریداری می کنید.

یکی از معروفترین این آژانس های تبلیغاتی Google Adwords است. از طریق این آژانس شما جایگاه های بالاتر نتایج جستجو در ازاء کلمات مورد نظر خود را خریداری کرده و به ازاء هر کلیک و با توجه به بودجه روزانه خود پرداخت میکنید و از همین رو به این مدل تبلیغات پرداخت به ازاء کلیک(PPC: Pay_Per_Click) گفته می شود.

اهمیت این نوع بازاریابی(بازاریابی موتورهای جستجو) از این جهت است که ترافیک جذب شده از این بازاریابی کاملا هدفمند است چرا که شما برای جامعه هدفی بازاریابی می کنید که دقیقا به دنبال محتوای شما هستند.

و اما SEO چیست؟

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو(SEO) انجام فعالیت هاییست که منجر به جذب ترافیک از طریق موتورهای جستجو و به صورت رایگان می شود.

یک سایت بهینه شده خیلی راحت تر توسط موتورهای جستجو شناخته شده و محتوای آن خوانده می شود و بنابراین در بین نتایج جستجو جایگاه بالاتری و در نتیجه شانس کلیک بهتری خواهد داشت.

کار بهینه سازی سایت را می توان در دو حوزه تقسیم کرد. بهینه سازی داخلی(On-Site SEO) و بهینه سازی خارجی(Off-Site SEO).

بهینه سازی داخلی(On-Site SEO) مجموعه کارهاییست که به لحاظ فنی و محتوایی روی سایت خود انجام می دهید که موتورهای جستجو شما را بیشتر دوست داشته باشند.

بهینه سازی خارجی(Off-Site SEO) شامل فرآیند جذب آراء و توجه سایر سایت ها با هدف اعتمادسازی برای موتورهای جستجو است. زمانی که سایت های دیگر به شما ارجاعات فراروانی وجود داشته باشد، موتورهای جستجو شما را به عنوان یک مرجع قابل اعتماد و بروز شناخته و طبیعتا در نتایج خود جایگاه بهتری را به سایت شما اختصاص خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *